
Akcja Katolicka
Jest publicznym stowarzyszeniem wiernych powołanym do istnienia przez papieża Piusa XI w 1928 r.. Jej początki sięgają papieża św. Piusa X, który zwijający się ruch apostolstwa świeckich nazwał chrześcijańską akcją ludową lub akcją katolicką. Właściwy kształt i ramy prawno-organizacyjne nadał jej jednak papież Pius XI. Zawarł to dwóch dokumentach, tj. w encyklice Ubi arcano z 23 grudnia 1922 r. i w liście Quae nobis z 13 listopada 1928 r. W okresie międzywojennym była organizacją katolicką prężnie działającą na całym świecie. W Polsce działała już w pierwszej połowie lat 20-tych XX w. Duże zasługi w rozwoju i umocnieniu organizacji w różnych kręgach polskiego społeczeństwa mieli kardynałowie: A. Hlond, A. Kakowski, A. Sapieha i biskup A. Szeptycki. Lata II wojny światowej a później komunizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej przyczyniły się do zaprzestania oficjalnej działalności tej organizacji. Zmiany polityczne na przełomie lat 80 i 90-tych XX w. pozwoliły na reaktywację tej organizacji. W Polsce wznowiła swoja działalność w 1996 r. na prośbę papieża Jana Pawła II1.W parafii Iskrzynia Akcja Katolicka działa od 18 lutego 2002r. W tym dniu miało miejsce pierwsze spotkanie, podczas którego Zygmunt Sanocki – osoba odpowiedzialna za powoływanie nowych oddziałów na terenie archiprezbiteratu krośnieńskiego- przedstawiła założenia i cele stowarzyszenia2. We wrześniu tego samego roku wybrano poprzez głosowanie zarząd na czele którego stoi Marta Haręzga. Arcybiskup J. Michalik specjalnym dekretem z dnia 23 listopada 2003 r. ustanowił oddział Akcji Katolickiej w Iskrzynia a jego Parafialnym Asystentem został ks. K. Kwieciński.3 Grupa liczy 8 członków a spotkania odbywają się raz w miesiącu. Podczas spotkań wspólnie się modlą, pogłębiają znajomość Pisma św., dokumentów kościelnych, pomagają proboszczowi podczas nabożeństw. Ponadto organizują pomoc na biednych i potrzebujących.4
1 R. Niparko, Akcja Katolicka , w: EK, t.1, Lublin 1985, k.227-233.
2 Archiwum Akcji Katolickiej w Parafii Iskrzynia, (dalej cyt. AAKI),br. sygn., Protokół ze spotkania organizacyjnego, Iskrzynia 18.02.2002 r.; Protokół ze spotkania wyborczo-organizacyjnego parafialnego odziału Akcji Katolickiej w parafii Iskrzynia, Iskrzynia 23.09.2002 r.
3 AAKI, br. sygn., Dekret ustanowienia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w parafii Iskrzynia, Przemyśl 23. 11.2003 r.; Dekret powołania ks. K. Kwiecińskiego na parafialnego Asystenta Akcji Katolickiej, Przemyśl 23.11.2003 r., ( dokumentacja w posiadaniu M. Haręzgi ).
4 Relacja ustna M. Haręzgi, Iskrzynia 30.06.2005 r.
24. rocznica zawierzenia Akcji Katolickiej wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli
Dokładnie 11 maja 1996 roku ówczesny Metropolita Przemyski, abp Józef Michalik, uroczyście zawierzył działalność i rozwój Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli.
Wydarzenie miało miejsce w Strachocinie, a przypomniał je na antenie Radia FARA ks. prał. Józef Niżnik, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, proboszcz i kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.
W rozmowie opowiedział o samym akcie zawierzenia, ale też wielkiej czci wobec św. Andrzeja Boboli, który wyprasza wszelkie łaski dla członków Akcji Katolickiej, ich rodzin, przyjaciół, znajomych i dla wszystkich pielgrzymów, którzy wędrują do strachocińskiego sanktuarium.
Łukasz Sztolf
„Abyśmy byli jedno”
Takie przesłanie towarzyszy członkom Akcji Katolickiej zarówno w for- macji osobistej i wspólnotowej. Spotkania formacyjne w parafii i poza parafią to czas wyboru lepszej drogi oraz budowania wspólnoty i jed- ności. Wszelkie spotkania, refleksje, pielgrzymki są darem Boga dla tych, którzy pragną Mu służyć i wypełniać Jego wolę. Są czasem pogłębiania wiary i dojrzewania do pełnienia misji w Kościele. Na comiesięcznych spotkaniach POAK (Parafialny Oddział Akcji Katolickiej) wspólnie z Księdzem Asystentem planujemy działania w parafii na każdy miesiąc, podsumowujemy zadania które udało się zrealizować, rozważamy katechezy formacyjne, dzielimy się i wymie- niamy przeczytaną literaturę religijną, czytamy fragmenty Pisma Św. i artykuły z czasopism religijnych. To jest nasza szkoła wiary, świętości i apostolstwa. Apostołujemy, pomagając Ks. Proboszczowi w różnych pracach w naszym parafialnym kościele. Każdy z Was może być takim Apostołem w Kościele. W świetle Słowa Bożego możemy poznać siebie, pojednać się z Bogiem, być jedno z bliźnim i doświadczyć modlitwy.
„Trzeba być pokornym, aby łaska Boża mogła w nas działać, przeobrażać nasze życie i przynosić owoce dobra” – Św. Jan Paweł II. Własnym życiem mamy świadczyć o Bogu – nadzieja tylko w Nim- trzeba umieć patrzeć i nie wolno milczeć na zło. Trzeba czuć odpowiedzialność za Kościół. Nie wystarczy ładnie się ubrać i przyjść do Kościoła jak do muzeum – by pooglądać obrazy, figury i znajomych. Wymownie wybrzmiały słowa księdza głoszącego Rekolekcje Wielkopostne w tym trudnym czasie pandemii – „Kościół jest jak szpital polowy, w którym wszyscy jesteśmy poranieni i wszyscy potrzebujemy pomocy. Kapłani są lekarzami naszych poranionych serc i sumień”. Tak, to jest święta prawda. Myślę, ze nasi parafianie dostrzegli i odczuli wielkie zatroskanie Ks. Proboszcza o nas. Wprowadzenie 4 Mszy Św. w niedziele świąteczne, umożliwienie sakramentu pojednania i adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wyrażamy wdzięczność Księdzu Proboszczowi i Pani Organistce za wielogodzinne czuwanie z Panem Jezusem.
„Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał”.
Wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego prowadzi do życia, a nie do śmierci. Cieszmy się życiem każdego dnia, brońmy życia poczętych dzieci i osób w podeszłym wieku. Mówi się o łamaniu demokracji, Konstytucji, ale o łamaniu prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci mówi się niechętnie albo wcale. To na pewno nie podoba się Panu Bogu i wiernym Jego nauce.
„Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu”
Pochłonął nas chwilowo wirtualny świat bez wychodzenia z domu, ale to nie może tak dalej trwać. Ostatnia Ewangelia Św. wzywa nas, byśmy narodzili się powtórnie – nie z ciała, ale z Ducha. Należy to uczynić w zjednoczeniu z Duchem Św. by w naszym życiu dominowały wartości Boże. Wybierzmy więc lepszą jakość życia, pozwalając Duchowi Św. kierować nami. Idźmy do Kościoła jak do swojego domu a nie jak do muzeum.
„W czym przejawia się nasza pobożność?”. Czyńmy tak, jak Pan Bóg w najmniejszych szczegółach mówi. Nie możemy czegoś czynić w sprawach Bożych według własnego uznania, bo Panu Bogu to się nie podoba. W Roku Eucharystycznym nie musimy mówić że „Eucharystia daje życie” bo możemy się o tym praktycznie przekonać, że trudno jest żyć bez Eucharystii. To tak, jak mówimy, że od patrzenia na jedzenie, nie pojemy sobie – tak samo od patrzenia w ekran telewizora nie napełnimy swojego serca Panem Jezusem tak, jak sakramentalnie.
Z tęsknotą oczekujemy, byśmy bez ograniczeń mogli w pełni uczestniczyć w Eucharystii. W duchu zawierzenia z Maryją, Jezusem i Wszystkimi Świętymi prosimy Boga, by to trudne doświadczenie epidemii pogłębiło naszą wiarę i miłość oraz wzmocniło wspólnotę rodzinną, religijną, parafialną i narodową.
Św. Janie Pawle II – patronie A. Kat. W Polsce i Św. Andrzeju Bobolo – patronie A. Kat. Arch. Przemyskiej orędujcie za nami u Boga.
Teresa Folta
Prezes POAK


Akcja Katolicka w naszej parafii
W Kościele w Polsce Akcja Katolicka nie jest rzeczą nową. Współpraca ludzi świeckich z hierarchią Kościoła należy do stałej i owocnej tradycji. Świadomość zaistnienia i ożywienia tej współpracy w Kościele w sposób szczególny zaznaczono w dokumentach Soboru Watykańskiego II i w nau- czaniu posoborowym Ojca Św. Jana Pawła II, który nawoływał : „Trzeba, aby Akcja Katolicka na nowo odżyła. Bez niej infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna.”
W obecnych czasach, kiedy to zachwiana jest tożsamość chrześcijańska, wizja charyzmatu Akcji Katolickiej powinna być jasna. Tym charyzmatem AK powinna być jedność pomiędzy kapłanami a lai- katem, dlatego we wspólnocie parafialnej ważny jest zgodny dialog.
Akcja Katolicka powinna iść drogą wyznaczoną przez Jezusa i Koś- ciół. Świat poszukujący prawdy, zmagający się z różnymi przejawami zła, cierpienia należy leczyć i nawracać do Chrystusa. Nie siłą i niena- wiścią, ale rozumem i autentyczną chrześcijańską miłością, a przede wszystkim świadectwem własnego prawdziwie chrześcijańskiego życia. Podejmując wezwanie Ojca Św. Jana Pawła II także w naszej parafii z inicjatywy Ks. Proboszcza Krzysztofa Kwiecińskiego w 2003 roku zawiązał się Parafialny Oddział Akcji Katolickiej – POAK. Początkowo na spotkania uczęszczało 10 osób. Byli to: Marta Haręzga, Teresa i Wiesław Folta, Zbigniew Filar, Helena Błaż, Janina Prugar, Anna i Sta- nisław Rysz, Danuta Boczar i Danuta Fornal.
Spotkania formacyjne początkowo prowadził opiekun Dekanatu Krosno II – p. Zygmunt Sanocki, który pokazał nam jak powinny przebiegać spotkania formacyjne, jak należy analizować materiały formacyjne, czy jak przeprowadzić kwadrans ewangeliczny. Został wybrany zarząd POAK. Pierwszym prezesem mianowanym przez Arcybiskupa Józefa Michalika została Marta Haręzga, która pełniła tę funkcję przez 5 lat. Od 22 listopada 2008 roku prezesem oddziału została mianowana przez Arcybiskupa J. Michalika p. Teresa Folta. Comiesięczne spotkania formacyjne w parafii i poza parafią, dni skupienia, spotkania opłatkowe, rekolekcje dla prezesów sprawiły, że członkowie naszego oddziału przekonali się do potrzeby istnienia AK w naszej parafii. Ks. Krzysztof Kwieciński jako asystent systematycznie uczestniczy w spotkaniach formacyjnych. Obecnie nasz oddział liczy 14 członków i 5 sympatyków.
Członkowie :
- Boczar Danuta
- Fejkiel Marta
- Folta Teresa
- Habrat Zuzanna
- Fornal Danuta
- Haręzga Marta
- Marszałek Kazimiera
- Najdecka Alicja
- Słowik Anna
- Szmyd Kazimiera
- Wasiak Agata
- Wasiak Anna
- Józefczyk Zuzanna
- Olszewska Joanna
- Pelczar Agata
- Żywiec Edward
Zmarli członkowie:
- Prugar Janina- 2010
- Marszałek Tadeusz-2011
- Błaż Helena-2013
W dzień Zesłania Ducha Świętego – 23 maja 2010r. odeszła do Pana odeszła nasza Kochana Członkini p. Janina Prugar – osoba zacna i wielce zasłużona dla naszego Kościoła i wspólnoty parafialnej, zawsze skromna, rozmodlona, ofiarna – po prostu „Boża robotnica”. Z Głębokim żalem pożegnaliśmy panią Janinę 25 maja 2010 roku.
Cieszy fakt, że Iskrzyńska AK liczebnością przewyższa nawet niektóre większe parafie. Będziemy w dalszym ciągu dążyć do pozyskiwania nowych członków, aby podejmować w naszym Kościele działania, które będą czynić tę organizację rozpoznawalną.
Środkami służącymi do osiągnięcia własnej tożsamości AK jest:
- udział członków w modlitwie wspólnotowej w parafii
- świadome przeżywanie liturgii i włączanie się w jej oprawę
- włączanie się w prace parafialne i apostolskie np. wykonywanie szopki bożonarodzeniowej, Ciemnicy, Grobu Pańskiego, Ołtarzy na Boże Ciało, dekoracji okolicznościowych w całym roku liturgicznym
- szacunek do kapłanów, prowadzenie zgodnego dialogu, jedność w podej- mowaniu decyzji
- troska o pogłębioną duchowość i aktywność religijną
Modlitwa, liturgia i formacja w Akcji Katolickiej ma pomóc każdemu zrozumieć, że Chrześcijanin to nie tylko ten, który ma złożone ręce do modlitwy, ale przede wszystkim ten, który potrafi zająć odpowiednią postawę wobec problemu, czy zaangażować się w działanie.
W każdym roku duszpasterskim planujemy takie zadania, które rozwijają i kształtują nie tylko duchowość członków, ale także pozostałych parafian. Do takich zadań należą:
- spotkania z ludźmi starszymi z okazji Dnia Chorego – 11 luty
- 25 marca
- Dzień Świętości Życia
- zorganizowanie wystawy pt. „Dzień po dniu
- powiedz życiu TAK”, ukazującej życie człowieka w wielu aspektach
- prowadzenie głębokich rozważań Drogi Krzyżowej
- włączenie się w organizację Iskrzyńskich Spotkań z Kolędą, połączone z wystawą szopek Bożonarodzeniowych wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych
- zorganizowanie wystawy w obronie Krzyża Chrystusowego zatytułowanej„ Dlaczego Krzyż? – to takie proste, kiedy się kocha”
- przeprowadzenie akcji charytatywnej Krośnieńskich Pół Nadziei na rzecz Hospicjum w Krośnie
- w celu szerzenia kultu Maryjnego zorganizowano wystawę figurek Maryjnych, czasopism Maryjnych i fotografii
- we współpracy z Zespołem Szkół w Iskrzyni organizujemy Piknik Rodzinny, który dostarcza wielu wrażeń całym rodzinom
- co roku liczna grupa członków POAK i sympatyków pielgrzymuje do Częstochowy, Strachociny i Przemyśla, aby zgłębić swoją wiarę w miej- scach kultu religijnego.
Wszystkie nasze formy działalności opisujemy w Kronice POAK . Obecność w Akcji Katolickiej jest pozytywną odpowiedzią wiernych świeckich na dar Bożego powołania. To Chrystus wyznacza, każdemu miejsce w swoim Kościele „ Idźcie i Wy pracować do Mojej winnicy” .
Cieszymy się że liczba członków w naszej AK stopniowo rośnie co oznacza, że chcą kształtować ten żywy, dynamiczny Kościół, według zasad wiary i na miarę naszych czasów. Wielu parafian posiada głęboką świadomość, czuję troskę i współod- powiedzialność za los Kościoła i jego wizerunek. Ciągle jeszcze są ludzie wierzący stojący obok i niewłączający się w życie parafii. Mamy nadzieje, że nasz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zasilą następni członkowie, a wtedy pojawi się ogromna szansa na wypracowanie najbardziej odpowiedniego dla obecnych potrzeb Kościoła, planu działań Akcji Katolickiej w naszej Parafii.
Prezes POAK : Teresa Folta